VERGİ İNDİRİMLERİ

Gelir Vergisi İndirimi;
Engelliler için ekonomik yarar sağlayan bir hak da gelir vergisi indirimidir. 193 sayılı Yasa’nın 31. Maddesi gelir vergisi indirimi konusunu düzenlemiştir.
Bu haktan;
İşçi veya memur olarak çalışanlar veya bunların bakmakla mükellef engelli yakını olanlar.
Serbest meslek erbabı olan veya bakmakla mükellef engelli yakını olanlar.
Basit usulde vergilendirilen tüccar, esnaf, zanaatkâr vb kişiler yararlanabilmektedir.
Gelir vergisi indirimi engel derecesine göre, her yıl bütçe yasasında belirlenen miktarlarda yapılmaktadır.

KDV ve Gümrük Vergisi Muafiyeti
Engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç ve gereç, bilgisayar programları KDV’den istisna tutulmuştur (3065 sayılı Yasa’nın 17. Maddesi).
Engellilerin kullanımına mahsus eşyalar ithal edildiğinde bunların gümrük vergisi ödenmemektedir (4458 sayılı Yasa’nın 167. Maddesi).

Emlak Vergisi Muafiyeti
Engellilerin brüt 200 m2’yi geçmeyen bir konutu bulunuyor ise bu konutun emlak vergisi ödenmeyecektir.
1319 sayılı Yasa’nın 8. Maddesi, bununla ilgili yetkiyi Bakanlar Kuruluna vermiştir. Bakanlar Kurulu yasanın verdiği yetkiyle emlak vergisi oranını engelliler için sıfır olarak belirlemiştir.
Bununla ilgili olarak konutun bulunduğu belediye başkanlığına sağlık kurulu raporunuzla birlikte bir beyanname verilmesi gerekmektedir.
Bireysel Ulaşım Araçlarının Alımında Vergi Kolaylığı
Ulaşımlarını bireysel araçlarıyla yapmak isteyen engelliler için de Özel Tüketim ve Motorlu Taşıtlar Vergisi indirimi sağlanmaktadır.
Bu haktan;
·         Sağlık Kurulu Raporunda “özel tertibatlı araç kullanabilir” kararı bulunan, H sınıfı ehliyet sahibi engelliler,
·         Sağlık Kurulu Raporuyla işgücünün yüzde 90 veya üzerini kaybeden engelliler.
Yararlanabilmektedir.
H sınıfı ve özel tertibatlı araç kullanabilen engelliler, aracın onaylı teknik çizimi ve raporlarıyla maliye müdürlüğüne başvurarak vergi muafiyet belgesini alırlar. Bu belgeyle otomobillerini ÖTV ödemeden satın alabilirler.
Bu şekilde alınan araçların ruhsatlarına sahibinden başkası tarafından kullanılamaz şerhi düşülür. Plakalarına engelli amblemi konulur.
Yüzde 90 ve üzeri işgücü kaybı olan engelliler ise maliye müdürlüğüne yalnız raporlarıyla başvurur ve ilgili belgeyi alabilirler.
Aracın tescil işlemlerinde, engelli adına aracı kullanabilecek yakınları veya ücretli olarak aracı kullanacak kişinin adları yazılır. Bu kişilerin dışında aracın kullanımı yasaktır.
Bu koşulları sağlayan engellilere 5 yıl süre ile geçerli olmak üzere otomobili ilk alımda (birinci el veya sıfır araç) ÖTV ödenmemektedir. Beş yılın bitiminde veya her hangi bir nedenle aracın tümüyle kullanım dışı olması (pert) halinde yeniden ÖTV muafiyetinden yararlanılabilir.
ÖTV muafiyetinden yararlanan engelliler aynı zamanda 197 sayılı Yasanın 4. Maddesine göre Motorlu Taşıtlar Vergisinden de muaf tutulmaktadır.

VERGİ İNDİRİMLERİ İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ VE HUKUK DANIŞMANLIĞI HİZMETİ ALMAK İÇİN MERKEZİMİZDEN DESTEK ALABİLİRSİNİZ.

Randevu İçin: 337 21 21 / 330 71 74